Свет

Спречен атентат врз Зеленски: Русите смислиле пеколен план

Зеленски до ЕУ: Путин ќе ве изеде за вечера со сета ваша слобода и демократија

Контраразузнавањето и истражителите на Службата за безбедност на Украина (СБУ) ги спречија плановите на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) за елиминирање на претседателот на Украина Володимир Зеленски и други претставници на највисокото воено и политичко раководство на земјата, изјавата на SBU.

„Плановите беа спроведени од агенциска мрежа, која однапред беше разоткриена од Службата за безбедност на Украина со помош на раководството на Службата за државна безбедност“, се вели во соопштението, пренесува Укринформ.

Како што се додава, во мрежата, чии активности ги надгледувала ФСБ од Москва, имало и двајца полковници на Украинското Министерство за државна заштита (УДО) кои пренесувале тајни информации до Руската Федерација.

На почеток