Магазин

Што пишуваат хрватските медиуми за резултатите на Евровизија: Што се случи овде?

Синоќа се одржа големото финале на Евровизија, а победата ја извојува претставникот на Швајцарија.

Иако хрватската претставничка Бејби Лазања убедливо водеше на обложувачките пазари пред неколку месеци, сепак конечно одлучија гласовите на стручното жири, а родово неутралниот Немо го освои првото место.

Пред големото финале цела Хрватска беше возбудена поради можноста ова натпреварување да се одржи следната година во нивната матична земја, па се очекуваше разочарување од резултатите.

Во хрватските медиуми многу се пишува за тоа дека е неправда.

„Гледачите беа целосно изненадени од победата на Швајцарија, која пред почетокот на финалето имаше 15% шанси за победа кај обложувалниците, додека Хрватска имаше 50%. Податоците за овогодинешната победа се многу невообичаени и лесно можат да се претворат во теории на заговор или политика. Швајцарија победи на Евровизија од четвртото место во однос на бодовите на публиката. Никогаш во историјата на Изборот за песна на Евровизија, изведувач со помалку поени од публиката не го освоил трофејот на Евровизија. 22 земји од 37 земји чии жири ги освоија изведувачите по 12 поени и дадоа на Швајцарија“, пишува Index.hr утрото по големото финале.

Откако Швајцарецот победи и ја изведе песната „The Code“, се случи несреќа – му се скрши статуата.

„На крајот од финалната вечер Немо ја отпеа победничката песна „The Code“, а по настапот успеа да ја скрши победничката статуа. Не можеме а да не се запрашаме дали можеби е тоа знак…“, пишува споменатиот портал.

24сата.хр објави и бројни коментари од социјалните мрежи во кои се вели дека има неправда во прашањето, а исто така истакнуваат дека гласовите повторно не биле пропорционални.

„Бејби лазања доби максимални 12 поени „само“ од две жирија – српско и кипарско, додека публиката во дури девет земји одлучи дека Хрватска е најдобра.

На почеток