Македонија

(Видео) Грчката амбасадорка ја напушти седницата револтирана што Силјановска-Давкова не користела „северна“

Грчката амбасадорка Софија Филипиду заминала од собраниската сала каде свечена заклетва даваше новата претседателка, Гордана Силјановска-Давкова. Кога Силјановска-Давкова при свечената изјава кажуваше Македонија без придавката „северна“, тој излегол од салата.

Заминувањето на грчката амбасадорка било во знак на протест, јавува грчки „Катимерини“.

Кирјакос Мицотакис упати и предупредување до Скопје, по резултатот од неодамнешните избори.

„Со загриженост гледам дел од изјавите на функционерите на ВМРО и ќе го чекам официјалниот став за да видам како ќе се повика на името на својата држава. Јас лично не се согласував со Договорот од Преспа. Но прифатив Договорот во контекст на континуитетот на државата и призна дека и покрај моето несогласување, истите барања постојат и сега од раководството на Северна Македонија да се слушне по изборите, ако тоа се случи, ќе имаме проблеми“, рече премиерот на Грција.

На почеток