Свет

Животот на словачкиот премиер се уште е во опасност: Стомачното крварење е прекинато, го чека уште една операција

Словачкиот премиер Роберт Фиц, на кој вчера беше извршен атентат во градот Хандлови, го чека уште една операција, пишува словачкиот портал Правда. Абдоминалното крварење на Фиц е запрено, но тој чека операција на колкот.

Во меѓувреме, полицијата го обвини напаѓачот на премиерот за убиство со умисла и се соочува со казна од 25 години до доживотен затвор.

Како што пренесува порталот, напаѓачот, за кого медиумите пренесуваат дека е 71-годишниот писател Јурај Цинтула, рекол дека е горд на својот чин.

РТВС објави дека напаѓачот моментално се наоѓа во ќелијата на Националната агенција за криминал во Нитра.

Лекарите во текот на ноќта успеаа да ја стабилизираат состојбата на словачкиот премиер по вчерашниот атентат во градот Хандлови, но се уште е тешко, најави претходно денеска директорката на болницата во Банска Бистрица, Миријам Лапуникова.

Два медицински тима го оперираа словачкиот премиер пет часа.

„Во моментов се преземаат дополнителни активности за подобрување на неговата состојба“, рече словачкиот министер за одбрана Роберт Калињак.

Словачкиот министер за внатрешни работи Матус Шутај Ешток денеска побара од вицепремиерот Томаш Тараба да го свика Советот за национална безбедност, а Владата ќе одржи седница.

На почеток