Свет

По изметот, Северна Кореја ја бомбардира Јужна Кореја со паразити

Паразити се пронајдени во изметот на балони што Северна Кореја ги превезувала преку границата со Јужна Кореја, заедно со облеката како долна облека, вратоврски и чорапи, соопштија властите во Сеул.

Северна Кореја испратила повеќе од 1.000 балони преку границата од крајот на минатиот месец, а испитувањето на содржината на десетици балони открило паразити, како што се тркалезни црви, камшици и црви, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за обединување.

Ким Јо Јонг, сестрата на севернокорејскиот лидер, рече дека повеќе балони наскоро би можеле да летаат над границата откако активистите во Јужна Кореја пуштија балони во Северна Кореја овој месец, а јужнокорејската влада почна да емитува говори преку звучници на границата свртена кон Северот.

Балоните испратени од активисти обично содржат летоци кои го критикуваат семејството Ким, кое владее со Северна Кореја, заедно со предмети како што се банкноти од американски долари, вреќи со ориз и USB кабли со К-поп музика, пишува Блумберг.

Јужнокорејското министерство додаде дека Пјонгјанг избегнува да испраќа предмети преку границата што би можеле да укажат на секојдневниот живот на Северот и дека балоните обично содржат отпадна хартија и облека исечена на парчиња.

На почеток