Свет

Четворица мажи упаднале во имотот на британскиот премиер Риши Сунак

Сунак: Овој напад го илустрира руското варварство

Четворица мажи се уапсени во вторникот под сомнение дека навлегле и навлегле во имотот на премиерот Риши Сунак во северна Англија, соопшти локалната полиција.

„Уапсивме четири лица на имотот на премиерот во неговата изборна единица. Полицајците уапсија четворица мажи во рок од една минута од неовластено влегување во имотот на премиерот“, се вели во соопштението на полицијата, пренесува Ројтерс.

Групата Youth Demand објави видеа на платформата X на кои се гледа како човек влегува во езеро на имот за да изврши нужда како чин на протест против владата на Риши Сунак.

Групата бара замрзнување на новите лиценци за нафта и гас и двојна забрана за извоз на оружје во Израел.

На почеток