Свет

Зеленски ненадејно го разреши генералот: „Уби повеќе Украинци отколку руски генерали“

(Видео) Зеленски со божикна порака откако Украина го промени датумот за празнување: „Злото ќе биде победено“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши генерал-полковник Јуриј Содол од функцијата командант на здружените сили на украинската армија. Во понеделникот, украинскиот лидер објави дека Содол ќе биде заменет со бригадниот генерал Андриј Хнатов. Зеленски не понуди причина за отказот на Содол. Содолов беше назначен за командант на здружените сили во февруари.

Трансферот дојде откако Бохдан Кротевич, началникот на штабот на бригадата на националната гарда на Азов, на својот канал Телеграм рече дека поднел официјална жалба до Државното биро за истраги на Украина, барајќи истрага за „еден воен генерал кој, според мое мислење , уби повеќе украински војници од кој било руски генерал“.

Кротевич не го именуваше Содол, но „Украинска правда“ објави дека нејзините извори потврдиле дека Кротевич „го обвинил генералот за злоупотреба на овластувањата и неспособна команда на трупите, што довело до губење на голем дел од територијата на Украина“.

„Кротевич побара истрага за потенцијалната соработка на Содол со Русија. Шефот на кабинетот на Азов, исто така, рече дека е подготвен да сведочи во тој случај“, пишува „Украинска Правда“, повикувајќи се на свои извори. Во објава на Телеграм во саботата, Кротевич напиша дека не му е грижа дали против него е покрената истрага.

„Условите во кои моментално се борат бригадите, ќе го кажам ова, се нереално херојство, пред се за војниците, командантите на водовите, четите, баталјоните и бригадите. А нивното херојство е што го содржат непријателот“, напиша тој.

Началникот Азов рече дека верува оти започнувањето истрага е „единствената можност да се промени ситуацијата“.

„И единственото нешто од што секогаш ќе се срамам е што не го направив тоа порано. Судбината ги фаворизира храбрите, а некои луѓе имаат корист од тоа што повеќето молчат поради страв од последици. Затоа, забележувам дека ова е мое лична одлука и целосно ги прифаќам последиците“, рече тој.

Институтот за проучување на војната, тинк-тенк со седиште во САД, во понеделникот објави дека Хнатов служел како заменик командант на јужниот украински театар од 2022 година и одиграл клучна улога во ослободувањето на Херсон.

Тој, исто така, командуваше со одбраната на градот Бахмут во областа Доњецк во источна Украина во пролетта 2023 година.

На почеток