Свет

Вучиќ за нападот на жардармеријата: Ќе има уште апсења, црвената тревога важи до вторник

Вучиќ: Јасно е дека ќе имаме предвремени избори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во гостувањето на ТВ Прва изјави дека црвениот аларм најверојатно ќе биде до вторник.

„Ќе има уште апсења, проверуваме се, ќе биде готово. Црвениот аларм ќе биде до вторник“, изјави Вучиќ.

Тој додава дека нападот бил добро испланиран и дека повредениот жандар ќе биде одликуван.

„За мене тоа е нешто што е добро завршена работа. Заблагодарете му за тоа. Според сите статистики, Србија е една од најбезбедните земји во Европа, а Белград е еден од најбезбедните градови. Нема да имаме милост кон терористите и тероризмот“, рече Вучиќ.

Повредениот припадник на Жандармеријата, Милош Јевремовиќ, кој вчера беше застрелан со самострел во вратот пред Амбасадата на Израел во Белград, по операцијата е во стабилна состојба. Јевремовиќ во самоодбрана го застрелал напаѓачот, кој починал од повредите.

Обвинителството го окарактеризира нападот како терористички чин извршен од Милош Жујовиќ, чие верско име е Салахудин, од Младеновац. Нивото на безбедносна закана од тероризам е прогласено за црвено.

Многу детали се познати. Неговото движење на автобуската станица е реконструирано. Се движел низ градот, прво отишол во синагогата, а потоа се упатил кон израелската амбасада. Неговата сопруга отиде во Црна Гора, побаравме информации за црногорската полиција“, изјави Дачиќ.

Според информациите, терористот завчера во продавница во Земун купил самострел, со кој го рани припадникот на жандармеријата.

На почеток