Свет

Путин има нов приоритет – нанесување болка на сите што и помагаат на Украина

Кога лидерите на НАТО ќе се сретнат во Вашингтон на 9 јули, клучна тема ќе биде поддршката за Украина и зајакнувањето на военото одвраќање против Русија. Како што ситуацијата на бојното поле постепено се врти во корист на Москва, фокусот ќе биде ставен на најнепосредните барања на Киев, заедно со потребата Европа да ги зголеми трошоците за одбраната, пишува Александар Габуев, директор на Карнеги центарот за Русија и Евроазија. Фајненшл Тајмс.

Но, НАТО треба да разговара и за фактот дека Владимир Путин наоѓа опасни нови начини да им наметне трошоци на САД и нивните сојузници, со потенцијал за разорни последици надвор од ничија контрола.

Во третата година од војната против Украина, која Кремљ ја гледа како само една нишка во нејзиниот поширок конфликт со Западот, нанесувањето болка на поддржувачите на Киев стана сè поважен приоритет за Путин. Путин, всушност, сака да го натера НАТО да плати сè повеќе за вмешаност во војната на страната на Украина – и како одвраќање и како одмазда.

Последната одлука на Белата куќа да му дозволи на Киев да користи западно оружје со долг дострел за напади во самата Русија, надвор од окупираната украинска територија, како и неодамнешните напади на украинските беспилотни летала врз радарите кои се дел од рускиот систем за рано предупредување од нуклеарен напад, го охрабрија Путин да дејствува подрско од кога било.

Од почетокот на војната, примарна грижа на Западот беше можната употреба на нуклеарно оружје. Не е изненадувачки што Кремљ повторно се заканува со нуклеарна ескалација. Москва нареди вежби со тактичко нуклеарно оружје, а Путин јавно зборува како ќе ја направи руската нуклеарна доктрина поофанзивна.

Сепак, реалниот ризик од употреба на нуклеарно оружје е помал отколку што беше во есента 2022 година, кога Украина постигна значителни успеси на бојното поле. Ситуацијата на бојното поле сега е значително поповолна за Русија, па тешко дека ќе посегне по најмоќниот инструмент со кој располага – оној што подобро се чува како конечно осигурување од пораз.

Тука е и руската кампања на саботажа во Европа. Руското разузнавање е фокусирано на индустриската и логистичка мрежа која е клучна за производство и транспорт на оружје во Украина.

 

На почеток