саб. Окт 19th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Турската амбасадорка Карапри: Сон на претседателот Ердоган беше реконструкцијата на Алипашината џамија – тој ќе дојде на отворањето

Турската амбасадорка Тулин Еркал Карапри, денеска ја посети Али пашината џамија во охридската чаршија. Таа кажа дека реконструкцијата на овој верски објект бил сон на турскиот претседател реџеп Таип Ердоган. Токму поради тоа, Ердоган лично ќе присуствувал на свеченото отворање на реконстриураната џамија.

Се работи на усогласување на термин кој одговара на сите претседателот Ердоган заедно со македонскиот државен врв да присуствува на свеченото отворање на реконструираната џамија во Охрида, истакна амбасадорката Тулин Еркал Карапри.

Знаеме дека за реконструкцијата на Али Пашината џамија во Охрид имаше протокол потпишан од двете земји. Иако имаше одредени ситни забелешки, мислам дека реконструкцијата е направена максимално верна на оригиналот. Имам информација дека тука имало одредени реакции во јавноста поврзани со изградбата на џамијата, но се потрудивме да се придржуваме до проектот предвиден со протоколот, додаде Еркал Кара.

Амбасадорката додаде дека генералното муфивство на Турција преку „ТИКА“, која ја финансира и реконструкцијата на Али Пашината џамија во Охрид,  има реконструирано над 1000 верски објекти во Македонија.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close