Свет

За време на новогодишната ноќ Украина собори 45 руски дронови

Ноќта на 31 декември против 1 јануари, руските сили ја нападнале Украина со беспилотни летала камикази Шахед-131/136 од иранско производство, од кои 45 биле соборени, соопшти Военото воздухопловство на Украина.

Ноќта на 31 декември 2022 година беа соборени 13, а во раните утрински часови на 2023 година – 32.

На новогодишната ноќ руски беспилотни летала и проектили го нападнаа Киев и околината.

На почеток