Актуелно

Почина едно од 12-те момчиња кои беа спасени од тајландска пештера

Дуангпеч Промтеп, едно од 12-те момчиња спасени од тајландска пештера во 2018 година, почина во Велика Британија.

Причината за смртта е нејасна, но се вели дека тинејџерот се здобил со повреда на главата.

Тој се приклучи на Фудбалската академија на колеџот Брук Хаус во Лестер на крајот на минатата година кога имаше 17 години.

Тој беше капитен на тајландскиот фудбалски тим, кој беше заробен со нивниот тренер две недели во пештера во провинцијата Чианг Раи.

Храмот Ват Дои Вао во Чианг Раи, кој тимот го посети, го објави своето сочувство до Промтеп – исто така познат како Дом – на Фејсбук во средата.

Нека почива во мир душата на Дом“, се вели во објавата која е придружена со слики од фудбалскиот тим со монасите.

Фондацијата Зико, тајландска непрофитна организација која му помогна на Промтеп да добие стипендија за студирање во Англија, исто така изрази сочувство на Фејсбук.

Да потсетиме, момчињата останаа заробени во пештерата кога не можеа да излезат поради високиот водостој.

На почеток