Актуелно

(ВИДЕО) Откриен двојник на Зеленски, теоретичарите на заговор велат дека ова видео е доказ

Фотографии и видео споделени на интернет тврдат дека го покажуваат „случајното“ откритие на ликот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Милиони корисници го видоа тврдењето дека украинскиот претседател има „таен двојник“ кој по грешка се појавил на полската телевизија, очигледно облечен во иста облека како и претседателот. Други објави го прикажуваат истиот човек во позадина за време на посетата на американскиот претседател Џо Бајден на Киев минатата недела.

Сепак, човекот за кој станува збор е лесно да се идентификува како Максим Донец, личниот телохранител на украинскиот претседател Зеленски.

Според Ројтерс, Донец е на чело на безбедносниот тим на претседателот од мај 2019 година.

На интернет лесно може да се најдат фотографии на кои тој јавно го придружува украинскиот претседател во различни комбинации.

На почеток