Свет

И вториот осомничен за убиството на Данка Илиќ сака да го смени сведочењето: Драгијевиќ поднел барање преку адвокат

Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот е еден од двајцата осомничени за убиството на малата Данка Илиќ (2). Кој, да потсетиме, веднаш по апсењето го призна монструозното убиство и побара обвинителот да го сослуша повторно, потврди за Курир неговиот адвокат Вања Живковиќ.

Да потсетиме, Драгијевиќ по апсењето на 4 април веќе беше на распит пред Вишото јавно обвинителство во Зајечар. Потоа го признал делото и детално ја опишал својата улога во делото, како и улогата на неговиот соучесник во делото, осомничениот Срѓан Јанковиќ (50) од село Лука. Но, откако Јанковиќ неодамна реши да го смени исказот во обвинителството и одбраната да ја замени со молчење со негирање на вината, Драгијевиќ реши повторно да застане пред обвинителот.

„Мојот клиент Дејан Драгијевиќ по неколку наши средби и разговори рече дека сака повторно да се појави пред Вишото јавно обвинителство во Зајечар за повторно да даде исказ“, потврди за Курир адвокатката Вања Живковиќ од Бор, бранител на Драгијевиќ.

Како што дознаваме, се уште не е познат датумот кога осомничениот од Злот ќе се појави пред обвинителството, но се очекува наскоро да биде закажан и датумот на неговото сослушување.

„Драгијевиќ пред десет дена изјави дека сака повторно да ја изнесе својата одбрана пред обвинителството. Неговиот адвокат набрзо поднел барање и сега во секој момент се очекува да биде објавен датумот на неговото повторно сослушување“, неофицијално дознава Курир од извор запознаен со случајот.

Исто така, од Вишото јавно обвинителство за Курир потврдија дека адвокатот на Драгијевиќ поднел барање, но се уште не е одлучено, ниту е закажано рочиште.

„Обвинетиот Дејан Драгијевиќ во писмен поднесок преку својот бранител по службена должност му предложи на обвинителството дополнително рочиште, заради расветлување на околностите и фактите што ги ставил во записник на рочиштето на 05.04.2024 година.“, велат од обвинителството.

На почеток