Свет

По дебатата, демократите во паника почнаа да бараат замена за Бајден

Сè што требаше да направи Џо Бајден беше да го повтори изведбата на неговото обраќање за состојбата на нацијата. Наместо тоа, тој пелтечеше и се сопна. На помалку од пет месеци до претседателските избори во ноември, се случува токму она од што најмногу стравуваа демократите – дека Бајден ќе му овозможи победа на Доналд Трамп на овие избори.

Алармот за демократите се огласи веднаш штом Бајден почна да зборува со нервозно рапав глас. Неколку минути по почетокот на дебатата, тој се бореше да направи ефикасна одбрана на состојбата на економијата во неговиот мандат и згреши во опишувањето на клучните здравствени иницијативи што ги стави во центарот на неговата кандидатура, велејќи „конечно го победивме Медикер“ и погрешно наведе како многу неговата администрација ја намали цената на инсулинот.

Тој се врати во аголот за авганистанското прашање, спомнувајќи го хаотичното повлекување без да биде прашан. Тој постојано мешаше „милион“ и „милијарда“ и се најде во дефанзива во поголемиот дел од 90-минутната дебата, пишува Политико.

И кога не зборуваше, долго време стоеше премрзнат на говорницата, со отворена уста, широки очи и не трепнувајќи.

Со недели, демократите се надеваа дека силниот настап на Бајден во дебатата може да ја ублажи загриженоста за неговата возраст. Се случи токму спротивното.

„Бајден е готов, сега мораме тоа да го прифатиме“, рече Џеј Сурдуковски, адвокат и демократски активист од Њу Хемпшир, кој беше копретседавач со претседателската кампања на поранешниот гувернер на Мериленд, Мартин О’Мали во 2016 година во таа држава.

Во СМС пораките до Политико, демократите изразија збунетост и загриженост додека ги гледаа почетните минути од дебатата. Еден поранешен Белата куќа и соработник на Бајден во кампањата ја нарече дебатата „страшна“, додавајќи дека тие постојано се прашуваат: „Што рече? Ова е лудо“.

„Не е добро“, напиша калифорнискиот демократски конгресмен Џаред Хафман.

Политико разговараше со десетина демократи, од кои некои добија анонимност, за да разговараат за настапот на Бајден.

Демократите се толку испаничени од лошиот настап на претседателот Џо Бајден што активно дебатираат за она што некогаш беше незамисливо – да се најде нов претседателски кандидат.

Тројца стратези блиски до потенцијалните демократски претседателски кандидати велат дека биле бомбардирани со СМС пораки во текот на целата дебата. Еден советник рече дека добиле повици нивниот кандидат да излезе како алтернатива на Бајден.

Друг советник рече дека „пристигнаа пораки од клучните демократски донатори за катастрофата и дека партијата мора да направи нешто“, но призна дека „ништо не може да се направи доколку Бајден не се повлече“.

На почеток