Македонија

Врховниот судија бил фатен на лице место додека примал 10.000 евра – детали од МВР

Денеска (20.05.2024) лишен од слобода е судија од Врховен суд поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело  „Примање награда за против законито влијание”, велат од МВР за „Скопје1“.

Тие додаваат: „Судијата е лишен од слобода на лице место при извршување на кривичното дело. Се чекаат понатамошни насоки од надлежен јавен обвинител“.

Според неофицијални информации, тој бил фатен со 10.000 евра.

„Скопје1“ веќе објави детали:

Уапсен врховниот судија Наке Георгиев поради тргување со влијание

Повеќе и на следниот линк:

Врховниот судија Наке Георгиев однесен во станица, пред Врховен неуиниформирани полицајци

 

На почеток